Antminer S21 vs. Whatsminer M60: kompletní srovnání 2026
Výběr bitcoinového ASICu (Application-Specific Integrated Circuit) představuje pro každého těžaře nejdůležitější investici. V roce 2026 dominují trhu v nejvyšší třídě dva modely: Antminer S21 od společnosti Bitmain a Whatsminer M60 od společnosti MicroBT. Oba tyto stroje představují špičku současné technologie, ale každý z nich má své specifické vlastnosti, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí o koupi. Toto podrobné srovnání se zabývá všemi technickými, ekonomickými i praktickými aspekty, aby vám pomohlo učinit nejlepší volbu s ohledem na vaše cíle v oblasti těžby.
Technické specifikace: hrubý výkon
Antminer S21: nová generace od Bitmainu
Antminer S21 představuje významný posun v produktové řadě společnosti Bitmain. Tento těžař s výpočetním výkonem (hashrate) 200 TH/s využívá čipy vyrobené 4nm technologií, což je technologický průlom, díky němuž dosahuje pozoruhodné energetické účinnosti 17,5 J/TH.
Hlavní vlastnosti:
- Hashrate: 200 TH/s (±3 %)
- Spotřeba: 3 500 W
- Účinnost: 17,5 J/TH
- Algoritmus: SHA-256
- Rozměry: 400 × 195 × 290 mm
- Hmotnost: 13,2 kg
- Hlučnost: 75 dB
Whatsminer M60: odpověď společnosti MicroBT
Whatsminer M60 představuje odpověď společnosti MicroBT na intenzivní konkurenci na trhu. S výkonem 172 TH/s nabízí mírně odlišný přístup, který upřednostňuje rovnováhu mezi výkonem a stabilitou. Díky příkonu 3 344 W a účinnosti 19,4 J/TH je vážným konkurentem.
Hlavní parametry:
- Hashrate: 172 TH/s (±3 %)
- Spotřeba: 3 344 W
- Účinnost: 19,4 J/TH
- Algoritmus: SHA-256
- Rozměry: 482 × 240 × 316 mm
- Hmotnost: 15,8 kg
- Hlučnost: 76 dB
| Charakteristika | Antminer S21 | Whatsminer M60 |
|---|---|---|
| Hashrate | 200 TH/s | 172 TH/s |
| Spotřeba | 3 500 W | 3 344 W |
| Účinnost | 17,5 J/TH | 19,4 J/TH |
| Přibližná cena | 2 800 € | 2 650 € |
Analýza rentability v roce 2026
Výpočet výnosů při aktuálním kurzu
Při stabilní ceně bitcoinu kolem 59 000 € a průměrném výnosu 0,00000054 BTC/TH/den analyzujme potenciální příjmy každého zařízení.
Denní výnosy Antminer S21:
- 200 TH/s × 0,00000054 BTC = 0,000108 BTC/den
- 0,000108 BTC × 59 000 € = 6,37 €/den
Denní výnosy Whatsminer M60:
- 172 TH/s × 0,00000054 BTC = 0,0000929 BTC/den
- 0,0000929 BTC × 59 000 € = 5,48 €/den
Náklady na elektřinu a čistá marže
Při průměrné ceně elektřiny 0,12 €/kWh:
Náklady na elektřinu pro Antminer S21:
- 3,5 kW × 24 h × 0,12 € = 10,08 €/den
- Čistá marže: -3,71 €/den
Náklady na elektřinu pro Whatsminer M60:
- 3,344 kW × 24 h × 0,12 € = 9,63 €/den
- Čistá marže: -4,15 €/den
Z těchto výpočtů vyplývá, že při ceně elektřiny 0,12 €/kWh není při současném kurzu žádný z těchto dvou strojů ziskový. Pro zajištění ziskovosti je třeba usilovat o cenu elektřiny nižší než 0,08 €/kWh.
Srovnání energetické účinnosti
Energetická účinnost, měřená v joulech na terahash (J/TH), bude v roce 2026 rozhodujícím kritériem. Čím nižší je tato hodnota, tím méně elektřiny zařízení spotřebuje na dosažení stejného hashrate.
Rozhodující výhoda Antmineru S21
S hodnotou 17,5 J/TH oproti 19,4 J/TH u modelu M60 má Antminer S21 výhodu 9,8 % v energetické účinnosti. Tento rozdíl, který se na první pohled jeví jako skromný, se v dlouhodobém horizontu promítá do podstatných úspor.
Dopad za 12 měsíců:
- Denní úspora: 0,45 €
- Roční úspora: 164 €
- Návratnost cenového rozdílu za 11 měsíců
Tato energetická převaha vyplývá z použití pokročilejších 4nm čipů v modelu S21 ve srovnání s 5nm čipy v modelu M60. Chcete-li ještě více optimalizovat energetickou účinnost, podívejte se na náš průvodce nastavením Antmineru S19 nebo S21, který podrobně popisuje optimální nastavení.
Odolnost a životnost
Srovnání odolnosti
Antminer S21:
- Optimalizovaný chladicí systém se dvěma ventilátory
- Vylepšená tepelná architektura
- Odhadovaná životnost: 3–4 roky při intenzivním provozu
- Historická poruchovost Bitmain: ~5 % v prvním roce
Whatsminer M60:
- Tradiční, ale osvědčené chlazení
- Robustní konstrukce s komponenty průmyslové kvality
- Odhadovaná životnost: 3–4 roky
- Míra poruchovosti MicroBT: ~4 % v prvním roce
Údržba a podpora
Společnost Bitmain disponuje celosvětově rozsáhlejší sítí poprodejních služeb s opravárenskými centry ve více než 15 zemích. Společnost MicroBT, ačkoli je technicky vynikající, nabízí geograficky omezenější podporu, která je však obecně velmi pohotová.
Rozhodující faktory pro rok 2026
Proč zvolit Antminer S21
- Prioritou je energetická účinnost : klíčová při vysokých nákladech na elektřinu
- Maximalizace hashrate : o 16 % vyšší výkon
- Snadný přístup k poprodejnímu servisu : zavedená síť Bitmain
- Dlouhodobá perspektiva : technologie 4 nm je lépe připravena na budoucnost
Proč si vybrat Whatsminer M60
- Omezený rozpočet na pořízení : cena nižší o 150 €
- Celková spotřeba energie : o 156 W méně na jeden stroj
- Preference značky MicroBT : pozitivní zkušenosti s touto značkou
- Osvědčená stabilita : pověst spolehlivosti
Chcete-li maximalizovat své výnosy bez ohledu na to, pro co se rozhodnete, seznámte se s našimi strategiemi v našem průvodci, jak optimalizovat výnosy z těžby bitcoinů.
Doporučení podle profilu těžaře
Profesionální těžaři
Pro těžební farmy a operace ve velkém měřítku je Antminer S21 jasnou volbou díky:
- Vynikající energetické účinnosti, která přináší významné kumulativní úspory
- Vyšší hashrate, který optimalizuje hustotu výkonu na jeden rack
- Lepší návratnost investic (ROI) vypočítaná na základě 24 měsíců provozu
Soukromí a poloprofesionální těžaři
Whatsminer M60 se hodí pro následující profily:
- Omezený počáteční rozpočet s potřebou rychlé návratnosti investic
- Domácí instalace, kde záleží na celkové spotřebě
- První zkušenosti s špičkovým hardwarem
Vliv výběru těžebního poolu
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli ASIC, výběr vhodného těžebního poolu má přímý vliv na vaše výnosy. Prohlédněte si naše podrobné srovnání, abyste si vybrali nejlepší bitcoinový těžební pool a optimalizovali své výnosy.
Závěr a konečné doporučení
V roce 2026 se Antminer S21 prosazuje jako optimální volba pro většinu seriózních těžařů. Jeho rozhodující výhoda v energetické účinnosti (17,5 J/TH vs. 19,4 J/TH) a vyšší hashrate (200 TH/s vs. 172 TH/s) více než kompenzují jeho mírně vyšší pořizovací náklady.
Whatsminer M60 však zůstává vynikající alternativou pro omezené rozpočty nebo pro instalace, u nichž je prioritou celková nízká spotřeba elektřiny.
Naše doporučení: Antminer S21 pro optimální dlouhodobou investici, zejména při ceně elektřiny nižší než 0,08 €/kWh.
Jste připraveni zahájit své dobrodružství v profesionálním těžbě? Projděte si náš katalog těžebního hardwaru, kde najdete ty nejlepší nabídky, a poté si vytvořte účet, abyste získali přístup k našim pokročilým nástrojům pro monitorování a optimalizaci.
